Poduszka

ODPOWIEDNIA PODUSZKA – METODA NA LEPSZY SEN

Zapewnienie organizmowi dobrej jakości snu to klucz do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. To jaki będzie nasz sen, zależy od tego na czym będziemy spać. Nie tylko wybór odpowiedniego materaca jest ważny, ale również dobór odpowiedniej do swoich potrzeb poduszki, najlepiej takiej, która posiada właściwości medyczne.

Źle dobrana poduszka może powodować ból karku, pleców, ramion i głowy, a w konsekwencji prowadzić do zmęczenia i niewysypiania się. Szukając idealnej poduszki trzeba zwrócić uwagę na materiał, z jakiego została wyprodukowana, na jakość wykonania oraz na właściwości, które posiada, a które będą miały korzystny wpływ na nasze zdrowie i wspomogą leczenie naszych dolegliwości.

RODZAJE PODUSZEK

Jeśli lubisz spać na plecach warto wybrać poduszkę anatomiczną profilowaną lub nieprofilowaną, pamiętając, aby nie była zbyt wysoka, gdyż wtedy może powodować ból karku. Przy tej pozycji spania można zaopatrzyć się także w profilowaną poduszkę pod nogi, która zniweluje ból łydek.

Jeśli śpisz na boku idealnym rozwiązaniem będzie twardsza poduszka profilowana, która zapewni wsparcie odcinka szyjnego. Tutaj jest wiele opcji do wyboru. Specjalistyczne poduszki zapewnią wsparcie nie tylko szyi, ale też ramion i głowy.

Dla osób preferujących spanie na brzuchu najlepszą opcją są miękkie poduszki, wypełnione żelem chłodzącym, który rozluźni napięcie mięśniowe twarzy. Dodatkową opcją jest wybór poduszki wypełnionej aromatem, np. lawendowym, pomagającym w zaśnięciu.

Kolejną cechą, o której trzeba pamiętać przy wyborze poduszki jest jej wypełnienie. Poduszki mogą mieć wypełnienie naturalne, np. pierze lub puch. Takie poduszki są bardzo delikatne w dotyku, łatwe do ułożenia i nadają się do spania w każdej pozycji.

Poduszki z wkładem syntetycznym są przyjazne dla alergików i charakteryzują się niską ceną. Są najczęściej spotykanym rodzajem poduszek w sklepach.

Poduszki specjalistyczne (anatomiczne) są wypełnione termoelastyczną pianką. Wypełnienie jest zbite, co korzystnie wpływa na podparcie odcinka szyjnego. Pianka podobnie jak poduszka z wypełnieniem naturalnym doskonale reguluje ciepło i wilgoć. Natomiast jej przewagą nad innymi rodzajami poduszek jest właśnie wyprofilowanie w odpowiednich miejscach, które układa kręgosłup w naturalnej pozycji i rozluźnia mięśnie. Ponadto sprawia, że głowa lekko się zapada, a kręgosłup pozostaje w pożądanej linii prostej.

JAK WYBRAĆ NAJLEPSZĄ PODUSZKĘ DO SPANIA?

Dobra poduszka musi zapewniać odpowiednie podparcie dla głowy, odcinka szyjnego i barków. W zależności od pozycji w jakiej śpimy można wybrać poduszkę profilowaną lub nieprofilowaną z odpowiednim dla nas wypełnieniem. Ważnym elementem jest bezpieczeństwo. Poduszka ma codzienny kontakt ze skórą, więc trzeba wybrać taką, która posiada odpowiednie atesty i została wykonana z wysokiej jakości materiałów. Trzeba pamiętać, że poduszka nie powinna być zbyt miękka, ani zbyt twarda, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie poduszka wykonana z elastycznej pianki, która sama dopasuje się do naszego ciała.