Zdrowy sen

SEN – DLACZEGO JEST WAŻNY?

Sen jest kluczowym elementem do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest tak samo ważny jak zdrowa, zbilansowana dieta, odpowiednia dawka nawodnienia czy aktywność fizyczna. Podczas snu nasz organizm odpoczywa i regeneruje się, aby następnego dnia znów mieć siłę i energię do działania. Jednak, abyśmy byli wypoczęci, nie tylko ważna jest ilość snu, ale również jego jakość, dlatego warto znać zasady prawidłowego snu.

Niestety, w ostatnich latach cierpimy na niedobór snu, a konsekwencje tego, oprócz nie wyspania się mogą prowadzić do wielu chorób. Zbyt krótki odpoczynek przyczynia się do ciągłego zmęczenia, a przez to nasz organizm traci odporność. Obniża się również koncentracja, zdolność do zapamiętywania informacji oraz znacząco pogarsza się nasza cera.

W kilku prostych krokach możemy poprawić jakość naszego snu. Przede wszystkim trzeba zadbać o prawidłowe naszykowanie miejsca do spania oraz zaplanować swój dzień, w taki sposób, aby kłaść się spać codziennie o tej samej porze.

JAK DOBRZE PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO SNU?

Najważniejszą zasadą jest regularność budzenia się o tej samej godzinie, nawet w weekendy, ponieważ to zapewnia rytm działania naszemu organizmowi. Długość snu jest zależna od wieku i stanu zdrowia, ale zazwyczaj dorosła osoba powinna spać siedem godzin na dobę, bez drzemek w ciągu dnia. Istotną kwestią jest unikanie spożywania alkoholu, kofeiny i obfitych posiłków kilka godzin przed snem, ponieważ to niekorzystnie wpływa na jakość snu. Bezpośrednio przed położeniem się spać, nie korzystaj z telefonu i nie oglądaj telewizji, tylko postaraj się wprowadzić atmosferę ciszy i relaksu. Możesz przeczytać kilka stron książki lub posłuchać spokojnej muzyki.

W JAKI SPOSÓB PRZYGOTWAĆ MIEJSCE DO SPANIA?

Fundamentalną sprawą wpływającą na jakość snu jest wybór materaca i poduszki. Nie powinniśmy oszczędzać na tych rzeczach, ponieważ korzystamy z nich codziennie i mają one realny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Stopień twardości materaca powinniśmy wybrać na podstawie swojej wagi, np. dla osób ważących 50-80 kg odpowiedni będzie materac średnio miękki. Im wyższa waga, tym twardszy powinien być materac. Natomiast dobór odpowiedniej poduszki jest nie lada wyzwaniem. Przede wszystkim poduszka powinna być wyprofilowana i wykonana najlepiej z pianki leniwej, która zapamiętuje ułożenie naszego ciała. Połączenie dobrego materaca i poduszki to już połowa sukcesu w osiągnięciu prawidłowego snu. Warto pomyśleć o przepuszczającej powietrze kołdrze oraz pościeli wykonanej z bawełny. W sypialni, szczególnie wieczorem powinien panować półmrok przy ciepłym, żółtym świetle.