Arnika górska nazywana jest także kupalnikiem górskim lub pomornikiem. Jej dobroczynne działanie było znane i doceniane już wiele lat temu. Roślina ta obecnie znajduje się na liście gatunków zagrożonych. W naturalnym środowisku występuje w Europie Zachodniej, Azji Środkowej oraz Ameryce Północnej. Można także spotkać ją w niektórych partiach Sudetów i Karpat. Zbieranie arniki ze względu na to, że jest to roślina pod ochroną jest zabronione. Pozyskuje się ją ze specjalnych upraw, dzięki którym możliwe jest korzystanie z jej dobroczynnych właściwości.

Arnika górska – właściwości

Szczególnie cenne są młode kwiaty arniki, które zbiera się na samym początku ich kwitnienia. Są one bogate w wiele substancji, które wpływają pozytywnie na zdrowie i na cały organizm. Do najważniejszych z nich zaliczyć można przede wszystkim flawonoidy, laktony seskwiterpenowe, kwasy organiczne, fitosterole oraz sole mineralne. Dzięki tym składnikom arnika górska wykazuje działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, antyseptyczne oraz łagodzące obrzęki. Szczególnie cennym składnikiem, którego największa ilość znajduje się właśnie w młodych kwiatach jest helenalina. To właśnie ona odpowiedzialna jest za skuteczne działanie przeciwzapalne i łagodzące opuchliznę. Arnika skutecznie wzmacnia także układ sercowo-naczyniowy i zapobiega tworzeniu się zakrzepów. Zapewnia lepsze krążenie i poprawia ogólną wydolność mięśnia sercowego. 

Regularne stosowanie arniki pomaga walczyć z grzybami i bakteriami odpowiedzialnymi za wiele groźnych chorób. Dzięki temu, że skutecznie pobudza krążenie krwi łagodzi stany zapalne i pomaga zmniejszać obrzęki, w tym także te występujące w okolicach oczu i nóg. Arnika przyspiesza znacząco proces gojenia się ran, krwiaków, owrzodzeń oraz siniaków. 

Zastosowanie arniki górskiej w kosmetykach

Mimo tego, iż arnika górska wykazuje skuteczne działanie wewnętrzne jest stosowana także jako składnik dodawany do kosmetyków. Jej łagodzące właściwości doskonale sprawdzają się zwłaszcza w pielęgnacji skóry wrażliwej oraz naczynkowej. Arnika wzmacnia naczynia krwionośne i zapobiega ich pękaniu, co w rezultacie sprawia, że skóra twarzy staje się mniej zaczerwieniona i podrażniona. Kosmetyki na bazie tej rośliny nadają się także do stosowania u osób cierpiących na trądzik różowaty. Skutecznie poprawia mikrokrążenie oraz redukuje zastoje w naczyniach krwionośnych i limfatycznych, dlatego warto sięgać po kosmetyki antycellulitowe na bazie arniki.

Ze względu na to, że arnika górska wykazuje działanie przeciwobrzękowe oraz zmniejszające opuchliznę wykorzystuje się ją również jako składnik kremów pod oczy. Stanowi również jeden ze składników kosmetyków przeciwzmarszczkowych oraz zmniejszających przebarwienia. Dzięki właściwościom antybakteryjnym daje świetne rezultaty w przypadku cery trądzikowej oraz łojotokowej skłonnej do wyprysków. Po tego rodzaju produkty pielęgnacyjne mogą sięgać osoby w każdym wieku, a w szczególności Ci, którzy posiadają wrażliwą i podatną na podrażnienia cerę, która ma tendencję do przebarwień. Kosmetyki z dodatkiem arniki najczęściej mają formę kremów, emulsji, balsamów. Dodaje się ją także do szamponów do włosów, a także produktów przeznaczonych do kąpieli. 

Balsamy do ciała oraz maści z arniką można wykorzystywać do wykonania masażu ciała. Doskonale regenerują one skórę, a dzięki temu że składniki czynne przenikają w głębsze warstwy stosowanie tego rodzaju kosmetyków daje doskonałe rezultaty w przypadku bólu mięśni wywołanych wysiłkiem fizycznym.